Kuchnia czy też sam aneks, wymagają innego potraktowania niż pozostałe pokoje. Przez panującą w tym pomieszczeniu większą wilgotność ściany muszą być pomalowane farbą, która pozwoli im „oddychać”. W przeciwnym wypadku pleśń i odpadająca farba, a co za tym idzie nieprzyjemny zapach będą naszą codzienną rzeczywistością. Oczywiście wilgoć w powietrzu to nie jedyny problem w którym bierze udział H2O. Wokół zlewu panuje znana fanom parków wodnych splash zone, co w praktyce oznacza że niemal zawsze ściany, kafelki czy podłoga i blaty są ochlapywane wodą, niby nic a jednak. Ściana pomalowana zwykłą emulsją będzie nasiąkać niczym gąbka, by w końcu rozkwitnąć niczym pąk kwiatu ukazując grzybowe serce. Wiadomo, nikt o choć odrobinę obeznany z tematami remontów nie maluje zwykłą farbą do pokoju dziennego, kuchni. Tak zgadzam się, ale wszystkie farby mają swoje limity, ponadto zbyt mocne tarcie(czyszczenie) może zetrzeć ją ze ścian, przy kafelkach coś takiego się nie stanie, ale pamiętajmy że to rozwiązanie na bardzo długi czas. A gdy w końcu przyjdzie nam ochota na zmianę wystroju wnętrza pojawia się przed nami ogrom pracy jaki musimy włożyć w ich usuwanie czy wymianę.

Co zatem zrobić by urządzić kuchnię w ładny a jednocześnie praktyczny sposób? Proste. Użyć fototapety. Na chwilę obecną te naścienne dekoracje doskonale sprawdzają się zarówno w roli ochronnej, jak i ozdobnej znacznie lepiej spełniając swoją powinność niż pomalowana mono kolorystyczną farbą ściana.

Zanim jednak przejdziemy do przyjemniejszej części z poradami dotyczącymi wystroju wnętrza, omówmy trochę dokładniej własności fizyczne samej fototapety. Jednym z najważniejszych czynników dekoracji naściennej jest jej wytrzymałość, czy fototapeta jest w stanie wytrzymać bezpośredni kontakt z wodą? Tak, zwłaszcza jeśli jest to fototapeta laminowana. Ta dodatkowa warstwa ochronna pozwala na mycie ozdoby ze wszelkich brudów, które pojawiają się na ścianach podczas przygotowywania posiłków, czyli między innymi sok z pomidora, tłuszcz z patelni, kawa z kubka lub szklanki i wiele wiele innych.

Fototapeta z motywem kawy na ścianę między szafki kuchenne

Fototapeta z motywem kawy na ścianę między szafki kuchenne

Cytrusowy wzór do aneksu kuchennego

Cytrusowy wzór do aneksu kuchennego

Bardzo trudno omawiać temat konkretnych wzorów dla fototapety do kuchni nie widząc tej konkretnej kuchni przed oczami. Jak każdy pokój, a może nawet bardziej, powinniśmy pomyśleć o harmonijnym wykończeniu całego wystroju wnętrza. Jeśli uda nam się zgrać kolorystykę dekoracji naściennej oraz barw jakie mamy na meblach podłogach i sprzętach zyskamy ozdobę doskonale podkreślającą obecny wystrój, sam sprawdź fototapety do kuchni z takimi motywami. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, czy też pożądane, jeśli chcielibyśmy zerwać z tym co obecnie tworzy nasze otoczenie warto zdecydować się na wyrazisty wzór. Wielokolorowe cytrusowe plastry podświetlone niczym witraż, mimo takiego poważnego nawiązania dzieło to będzie emanowało energetyzującą aurą tak potrzebną o poranku czy podczas nieznośnie gorącego popołudnia. Innym przykładem takiego stylu może być warzywny kolaż, czerwone papryki, przysypane zieloną fasolą, tuż obok papryka żółta i pomidory, wydaje się to dość sztampowe, a jednak to doskonały motyw do kuchni. Soczyste kolory i organiczna tematyka zachęci nas do zwróceniu się ku zdrowszemu trybowi odżywiania, motywując nas wspaniałym wystrojem wnętrza. Jeśli jednakże takie tematy są dla nas zbyt sztampowe, być może powinniśmy zainteresować się fototapetami z motywem kawy. Wzory te niemal zawsze nadają się do każdego wnętrza, pozwalając na bardzo sensowne wykończenie wnętrza. Tutaj możesz znaleźć więcej fototapety do kuchni