Style kolorystyczne

Sepia, czerń i biel, one-color i wiele innych nienazwanych efektów fotograficznych pozwala na fantazyjne przerobienie tradycyjnie kolorowych zdjęć i nie tylko. Zabiegi te stworzone zostały dzięki najnowszej w swoich czasach technologi. Przykładowo efekt sepi powstał przede wszystkim by zwiększyć trwałość odbitki, czarno białej. One-color jakie znamy dzisiaj jest jedynie fantazyjną formą dziecięcej zabawy w malowanie zdjęć.

Monochromatyczność

Czerń i biel czyli monochromatyczność obecnie sprawia że wzór na którym ten efekt zastosujemy całkowicie zmienia sposób w jaki go odbieramy. Włoska uliczka skąpana w promieniach pomarańczowego słońca w pełni swej kolorystycznej chwały będzie wspaniale wypełniać wnętrze niezwykle pozytywną i ciepłą energią. Czarno biały wzór z kolei będzie zdecydowanie bardziej stonowany, spokojny. Idealny gdy nie chcemy by dekoracja przytłaczała wnętrze swoją obecnością.

Sepia

Następny styl jest zdecydowanie bardziej uczuciowy. Sepia ma zazwyczaj za zadanie postarzyć zdjęcie. Nadać mu odrobinę nostalgicznego charakteru, wprawić nas w spokojny stan doskonały do przemyśleń. I faktycznie wzory które zostały potraktowane takim stylem świetnie się prezentują w sypialni salonie i pokoju dziennym. Doskonale współgrają ze starszymi meblami tworząc wręcz naturalną synergię.

One Color

Najpopularniejszym zaraz po dwóch przed chwilą wymienionych stylach jest one color. Można powiedzieć iż jest to jedno z najnowszych odkryć mimo iż ma już kilkadziesiąt lat. Zasada tworzenia tego efektu jest niezwykle prosta. Wybieramy wzór konwertujemy go do jakiegoś mono kolorystycznego stylu po czym wybieramy najczęściej jeden element który barwimy na kontrastujący kolor. I w zasadzie to wszystko. Od tego momentu dekoracja staje się dziełem artystycznym zupełnie innego kalibru. Czerń i biel z dodatkiem magenty lub cyjanu to najpopularniejsze kombinacje, choć sepia również ma swoich zwolenników tworząc zdecydowanie łagodniejsze wzory. Doskonałym przykładem takiego stylu będą wzory z mostem Golden Gate. Ta ikoniczna konstrukcja wręcz symbol San Francisco, świetnie prezentuje się w magencie z monochromatycznym tłem. Teraz wzór ten stanowi najdoskonalszą ozdobę w pomieszczeniu, przykuwając wzrok swym niecodziennym stylem.