Północnoeuropejskie wnętrza cieszą się coraz większą popularnością…nie tylko w Europie!

fototapeta-plazaSkandynawia to kraina skalistych gór i postrzępionych brzegów, obejmująca regiony północnej Europy, w skład których wchodzi Finlandia,Szwecja oraz Dania. Te państwa znane są z osad rybackich, zimnego klimatu, norweskich fiordów, ale i wysp duńskich, zatoki i rozlewiska dzikich rzek Szwecji .Zwiedzając tamte tereny zimą, należy zaopatrzyć się w porządną czapkę, ciepły szalik oraz grube rękawice.

W skandynawskich wnętrzach panuje fototapeta-zegarzupełnie odmienna temperatura, która jest znacznie cieplejsza. Nie jest jednak spowodowana centralnym ogrzewaniem czy palącym się ogniem w kominku zdobionym biała deską. W dużej mierze zasługują sobie na to fototapety do salonu czy naklejki na drzwi oraz meble. Dominujące barwy, to odcienie beżu, brązu, popieli oraz biel i czerń. Delikatnie przystrojone miejsca, pozwalają idealnie odczuć nastrój oraz klimat północnoeuropejskiej natury. Jasne barwyfototapeta-jeziora ścian powiększają optycznie metraż małego mieszkania. Można wyróżnić trzy rodzaje pomieszczeń urządzonych w takim charakterze, które mimo różnic, pozostawiają podstawowe elementy stylu skandynawskiego,czyli delikatność, przestrzeń, prostota oraz naturalność. Przestrzeń w duńskim stylu wypełniają delikatne, pastelowe barwy. Wyróżnia się ona romantycznością, subtelnością oraz łagodnością. Często stosowane funkcjonalne elementy przełamywane są czarno-biala-dekoracjażółtymi, niebieskimi oraz fioletowymi kolorami. Fińskie wnętrza bazują na kontraście białego z czarnym. Widoczne,często stosowane zgeometryzowane bryły, formy organiczne czy meble wykonane z giętkiej sklejki wyróżniają pomieszczenie spośród reszty skandynawskich mieszkań. Ostatni z trzech wyróżnionych rodzajów, to styl szwedzki. Jego pomieszczenia są najbardziej minimalistyczne, dodatki ograniczone są do minimum w ilościach oraz formach.naklejka-na-drzwi-z-parkowymi-schodamiDuża ilość oświetlenia naturalnego jak i sztucznego powoduje, iż na tle białych ścian i popielatych dekoracji, sufity stają się wyższe, a całe pomieszczenie zyskuje więcej przestrzeni.

Podstawową zaletą nordyckich aranżacji jest ciepło, które oddają dekorację w pokoju. Niewiele osób wie, dlaczego skandynawskie wnętrza przepełnia biel oraz jasne barwy. Długie,ciemne poranki oraz szybko przychodzące wieczory sprawiają, iż dzień jest krótszy.naklejka-na-szafe-z-molem Rozjaśnienie pomieszczeń za pomocą kolorów na ścinach oraz dodatkowych elementów, miało na celu sprawienie, iż dzień wewnątrz naszego domu ”stałby się dłuższy”. Planując metamorfozę swojego mieszkania, w którym przewodnim motywem byłby skandynawski pejzaż, należy pamiętać , aby dobrze dopasować rodzaj północnoeuropejskich wnętrz. W późniejszej fazie zatroszczyć się  o poszczególne dodatki oraz odpowiednie oświetlenie.