obraz-z-orchideagssKorytarz to miejsce, do którego przykuwamy niezwykle wielką uwagę podczas wizyty u znajomych. Dlaczego nie jest tak samo w naszym przypadku ? Korytarz często jest zaniedbywany, a na urządzenie go poświęcamy najmniej czasu. To prawda, że sprawia on wiele trudności– najczęściej jest zbyt mały albo wąski i długi. Już samym kształtem powoduje, że stajemy się zniechęceni i staramy się jak najmniej myśleć o jego urządzeniu.

Większości korytarz kojarzy się jedynie z łącznikiem pomiędzy oddzielnymi pomieszczeniami, które trzeba pokonać, by przedostać się np. z kuchni do łazienki. Jednak dobrze zaprojektowany przedpokój i jego dekoracje charakteryzuje rzadko spotykany charakter, klimat i funkcjonalność. To aspekty dla których warto poświęcić mu czas.
s5Dobrze przeprowadzonej metamorfozie korytarza służy jego powiększenie, tak by dwie osoby mogły swobodnie przejść ramie w ramię. Nie można angażować tą przestrzeń w magazyn, a raczej ograniczmy się w nim do minimum. Nikt nie chce, by zapowiedzią do gustownej kuchni i ekskluzywnego salonu byłby zagracony korytarz… Buty i kurtki schowajmy do szafy wnękowej z drzwiami, wtopionymi w styl reszty ścian. Chowając je za drzwiami oklejonymi naklejki na szafę dwudrzwiową i trzy drzwiową wyróżnimy coś oryginalnego i z pomysłem.

Jeżeli nie mamy jednak możliwości powiększenia korytarza, a zależy nam na większej przestrzeni? Fototapety powiększające wnętrze idealnym rozwiązaniem na tę kwestie. Dekorując jedną ścianę taką dekoracją automatycznie odmienimy korytarz na lepsze.

fototapeta-uliczkaPamiętajmy o funkcjonalności. Pojemnik na parasole, kosz na listy, lustro przy wejściu czy światło wyczulone na ruch. Szybko docenimy ich funkcjonalność. Wąski korytarz najlepiej jest powiększyć optycznie białą bądź inną jasną farbą. Wybór koloru zależy jednak przede wszystkim od układu domu. Ciekawym pomysłem jest łączenie motywów pomieszczeń z przedpokojem. Jeśli korytarz prowadzi prosto do sypialni, warto pomieszać dwa kolory barw na ścianie- jeden jasny drugi charakterystyczny dla sypialnianej przestrzeni.
Nie zapomnijmy o motywie przewodnim, tak jak w każdym innym pomieszczeniu. Tutaj sprawdzi się motyw kwiatowy w jasnych barwach na tle ciemnych paneli i odpowiedniego oświetlenia jasnego sufitu. Nawet jeżeli to nie najważniejsze pomieszczenie w domu, jest na pewno szczególne i godne starannej aranżacji. Naturalna podłoga z desek lub

Panorama Nowego Jorku w efekcie sepii.

Panorama Nowego Jorku w efekcie sepii.

paneli będzie przytulnym elementem, który dodatkowo może ogrzać dywanik w jasnych barwach. Jednak decydując się na niezbyt ciemne dekoracje, należy dbać o jego szczególną pielęgnację i czystość.
W przypadku, kiedy mamy do czynienia z jesiennym błotem i często używanymi,deszczowymi kaloszami, warto zainwestować w kafelki. To jest oczywiście już kwestia gustu oraz miejsca zamieszkania.